
Co jsou to hemoroidy
Hemoroidální cévní pleteně má každý člověk, nachází se v oblasti konečníku a za normálního stavu tyto drobné žilky a tepénky odvádějí a přivádějí krev do konečníkové oblasti. Jakmile se systém porouchá, tak vznikají hemoroidy (žilní městky, zlatá žíla).
Hemoroidy dělíme na:
- Vnější
Najdeme je na vnějším povrchu konečníku. Nejčastěji se projevuje bolestivým uzlem, který se může během pár dní vstřebat – zůstane po něm kožní řasa znepříjemňující hygienu. V některých případech uzel praskne a objeví se krvácení – v tomto případě je důležitá hygiena, aby nedošlo k zanesení infekce do rány.
- Vnitřní
Vnitřní hemoroidy se nachází hlouběji v análním otvoru a projevují se krvácením – krev je jasně červená. V pokročilejších stádiích se objevuje výhřez hemoroidů. V první fázi se zatahují zpět, ale po čase zůstávají venku a pacient si je musí navracet sám.
Příznaky onemocnění
V počátcích onemocnění si všímáte podivného šimrání a svědění v oblasti konečníku, což si téměř nikdo nespojí s hemoroidy. Postupně se dostavuje tlak a nepříjemné pocity při stolici a můžete najít krev na toaletním papíru. V pokročilejších stádiích lze vidět vyhřezlé hemeroidy.
Léčba hemoroidů
V rané fázi se doporučují především režimová opatření v podobě pravidelného vyprazdňování, důsledné hygieny a sedacích koupelích v dubové kůře. Na stažení cévek můžete přidat také gely z dubové kůry, které vám uleví od akutních bolestí.
Další možností jsou ambulantní zákroky, kdy se pacient ihned navrací k běžnému životu. Nejčastějším zákrokem je takzvaná ligatura, kdy se hemoroidy podvážou gumovým kroužkem a po jejich zaškrcení sami odpadnou.
Závažnější stavy lze řešit také operativně za pomocí laseru nebo klasického skalpelu. Postup vždy určí specializovaný lékař – proktolog.
Prevence onemocnění
Důsledná prevence vás může ochránit před vznikem a rozvojem hemoroidů. Zaměřte se na tyto body:
- Pravidelné vyprazdňování
Zařaďte do své stravy dostatek vlákniny a dbejte na pitný režim. Zvýšený břišní tlak při tlačení tuhé stolice může vytlačit také hemoroidy.
- Neseďte celé dny
Sedavé zaměstnání je častou příčinou hemoroidů. Pokud pracujete v sedě, tak si pořiďte sedací polštářek a pravidelně se jděte protáhnout. Pozor by si měli dát také cyklisté.
- Udržujte zdravou váhu
Břišní tlak se zvedá také při nadváze. Vyšší váha sebou nese mnoho zdravotních rizik a hemoroidy jsou jedním z nich.
- Netravte čas na toaletě
Nenoste si na toaletu knížku nebo mobilní telefon. Gravitace působí i při pobytu na toaletě.