Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Zánět mozkových blan – vše, co potřebujete vědět

Co je zánět mozkových blan?

Mozek je obalen třemi vrstvami obalů. Nejsvrchnější je tvrdá plena mozková, pod ní se nachází pavučnice a mozek přímo obaluje omozečnice neboli měkká plena mozková. Právě omozečnice je při zánětu mozkových blan (meningitidě) postižena. Mezi ní a pavučnicí se nachází hnisavý sekret způsobený viry nebo bakteriemi.

Příznaky meningitidy

Meningitida je velmi zákeřná ve své rychlosti a také nenápadnosti. Ohrozit na životě může během několika hodin od výskytu prvních příznaků nemoci. Prvotní příznaky jsou také poměrně nespecifické.

Nespecifické příznaky meningitidy:

  • horečka,
  • bolest hlavy,
  • vyrážka,
  • bolest svalů,
  • křeče,
  • absolutní vyčerpání.

Specifickým příznakem u meningitidy je ztuhnutí šíje, kdy postižený není schopen sklonit hlavu na hrudník. Ztuhnutí šíjových svalů by vás mělo upozornit na velmi závažný problém. V případě tohoto příznaku ihned volejte záchranku nebo vyhledejte nejbližší pohotovost.

U malých dětí se příznaky mohou poněkud lišit. Nakažené dítě je nadměrně spavé nebo na druhou stranu neklidné a bez zjevných důvodů pláče. Objevuje se zvracení a křeče. Kojenci odmítají jídlo i pití. Po třech dnech dojde k vyklenutí velké fontanely, pokud ji ještě nemají srostlou.

Diagnostika a léčba

Kromě příznaků je stěžejní diagnostickou metodou lumbální punkce. Ta se provádí napíchnutím páteřního kanálu. Nejčastěji se volí oblast bederní páteře, kde je nejnižší riziko poškození. Lumbální punkce má svá rizika. Její diagnostický přínos je však zcela převyšuje a v případě podezření na meningitidu by měla být provedena co nejdříve.

Ihned po určení diagnózy, často i preventivně, se přistupuje k léčbě. Včasná léčba dokáže výrazně snížit zdravotní dopady a také zachránit život. Jako první se podávají léky na snížení otoku, které zabrání otoku mozku a následnému útlaku mozkové tkáně.

Dále se podávají antibiotika. Nejčastější formou je podání přímo do žíly, protože je působení rychlejší. Antibiotika jsou schopna zabít velké množství bakterií a pro léčbu jsou stěžejní. Podpůrná léčba spočívá v dodávání minerálů a vody.

Podle zvyklostí oddělení se lumbální punkce opakuje po 48 hodinách k zhodnocení průběhu léčby. Po čtyřech dnech by se stav pacienta měl výrazně zlepšit, ale stále je nutné dobrat všechna zbývající antibiotika, což je stěžejní pro úspěšnou léčbu bez recidivy.

Přečtěte si také, proč je Zánět spojivek nevítaný společník vašich očí nebo Jak předejít zanícení rány.

Fotografie