Co je to zánět ledvin
Zánět ledvin je bolestivé onemocnění, které je provázeno horečkami a velkou únavou. Nejčastěji je způsobeno bakteriemi. Rozlišujeme akutní a chronickou formu. Akutní forma nastupuje velmi rychle a příznaky jsou jasné a diagnostika snadná. Chronický zánět ledvin je vleklý a příznaky méně specifické, takže stanovení onemocnění může být náročnější.
Neléčený zánět ledvin může mít vážné následky. Trvalé poškození vede k ledvinové insuficienci (nedostatečnosti), která může vyústit až k nutnosti dialýzy nebo transplantaci ledvin.
Příčiny zánětu
Nejčastější příčinou zánětu ledvin je vzestupné zavlečení infekce z močového měchýře, proto je důležité léčit zánět už ve stavu zánětu močových cest a nenechat jej dojít až do ledvin, kde je léčba náročnější a onemocnění závažnější.
Původce onemocnění jsou bakterie, které se vzestupně dostávají močovou trubicí. Špatná hygiena u žen (utírání po stolici zezadu dopředu) může způsobit zánět, promiskuita a vrozené deformity ledvin jsou rizikovými faktory.
Vzácně lze přenést infekci do ledvin také krví, ale v tomto případě musí být primární infekce jinde v těle (zánět osrdečníku, kloubu,…). Tyto stavy jsou však bolestivé a nebezpečné, takže k jejich záchytu dojde ještě před přenesením infekce.
Příznaky zánětu ledvin
Pokud je infekce vzestupná, tak nejdříve rozeznáváme klasické příznaky zánětu močových cest:
- Bolestivé a časté močení
- Řezání při močení
- Malé množství moči
- Časté nutkání na močení
- Tmavá a zapáchající moč
- Slabě zvýšená teplota
Neléčené záněty postupují výše a začnou se přidávat další příznaky:
- Horečka nad 38 stupňů
- Krev a hnis v moči
- Bolest beder
- Celková schvácenost a vyčerpání
- Svalová bolest
- Pocit tlaku v břiše
- Třesavka a zvracení
Léčba zánětu ledvin
Ve fázi zánětu močového měchýře můžete léčbu zvládnout doma. Dopřejte si několik dní klidu a zůstaňte v teple. Pijte dostatečné množství nesladkých tekutin a vynechejte veškeré dráždivé potraviny a kofein. Jakmile se začnou objevovat příznaky zánětu ledvin a stav se zhoršuje, tak ihned vyhledejte lékaře.
Lékař vám odebere moč a popřípadě i krev na přítomnost infekce a následně nasadí antibiotika. Ta je třeba dobrat až do konce a doplnit je vhodnými probatiky. Režim dodržujte jako u zánětu močového měchýře. V závažných případech si zánět ledvin vyžádá hospitalizaci.
Přečtěte si také Jak předejít zanícení rány a Co obnáší zánět močových cest.