Zanedbané preventivní prohlídky
O tom, že lidé často zanedbávají preventivní prohlídky, se začalo výrazněji mluvit v období pandemie Covid-19. Lockdowny a různá omezení nás uzamkly v našich domovech, a kdo nemusel, příliš mezi lidi nevycházel. Chodit zbytečně k lékaři by pak byl další nadbytečný risk. A tak se stalo, že v průběhu těchto dvou složitých let mnoho lidí vynechalo preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. A dost možná ji vynechávali i předtím a předtím. Ale řada z těchto lidí si neuvědomuje, jaký risk je to pro jejich zdraví – preventivní prohlídka je totiž odvozena od slova prevence. A ta je s ohledem na naše zdraví a život více než důležitá.
Pár minut času
Pokud se vymlouváte, že na preventivní prohlídku nemáte čas nebo je to ztráta času, lžete sami sobě. Preventivní prohlídka nezabere víc než pár minut. Navíc se na ni s předstihem objednáváte, takže nehrozí ani žádné zdlouhavé čekání v čekárně před ordinací. A jednou za dva roky si těch pár minut i v nabitém diáři najdete. Pokud ne, může se vám to třeba za pár let nehezky vymstít.
Ohlídání zdraví
Proč chodit každé dva roky na preventivní prohlídku? Protože lékař zběžně zkontroluje, zda jste v pořádku. První na řadu přichází otestování moči a odběr krve. Z toho si lékař udělá základní obrázek o tom, co je s vámi v nepořádku a na čem bude potřeba zapracovat. Leckdy právě tyto laboratorní testy odhalí onemocnění nebo problém, o němž jste zatím neměli tušení.
Dalším důležitým vyšetřením v rámci preventivní prohlídky je EKG. To se běžně nenatáčí, ale může odhalit problém se srdcem, což by se zvlášť ve vyšším věku nemělo podceňovat.
Běžná prohlídka
Zbytek preventivní prohlídky je už docela běžný. Lékař si poslechne vaše srdce, změří vám tlak, u žen se často dělá základní prohmatání prsou kvůli možné rakovině prsu, u mužů se zase kontroluje prostata. Pokud lékař získá podezření, že je s vámi něco v nepořádku, nebo mu sdělíte své obavy z možného problému, dá vám doporučení ke specialistovi, který se vás ujme. Všechny základní problémy týkající se vašeho zdraví jsou tak touto rychlou a jednoduchou prohlídkou podchyceny a v případě potřeby posléze mohou být řešeny dál a intenzivněji.
Je to bezbolestné
Leckomu se k lékaři nechce chodit, protože se zkrátka bojí. Nemusíte se za to stydět. Syndrom bílého pláště je prokázaný a řada lidí má z lékařů nejen respekt, ale zkrátka se děsí, co jim zase budou provádět. Ovšem lidé mají pevnou vůli a měli by svůj strach umět překonat. To, že se děsíte zubaře, také neznamená, že byste k němu neměli chodit na preventivní kontroly – jinak se vám to vymstí. Praktický lékař navíc nedělá žádná bolestivá vyšetření – jen vás doslova hlídá a stará se o vaše zdraví. Děsit byste se ho tedy neměli, naopak byste mu měli dát svou důvěru.
Přečtěte si také Kolonoskopie: vše, co potřebujete vědět nebo Spánková laboratoř – vyspěte se konečně do růžova