Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Mezizubní kartáček – proč ho používat?

Zásadní tělní otvor

Ústní dutina je prvním místem, kde dochází ke vstupu potravy do těla a kde žije okolo 700 druhů bakterií (jde o takzvaný orální mikrobiom). Když o ústní dutinu a především o zuby správně pečujete, nesetkáte se nejspíš s žádnými obtížemi. Ale pokud péči o zuby začnete zanedbávat nebo se o ně staráte nesprávným způsobem, mohou se u vás začít objevovat různé problémy. Nejčastěji jsou to zubní kazy, zubní kámen, krvácení dásní a tak dále. Všechny vás nejspíš dříve či později přivedou do ordinace zubního lékaře. A pokud zuby budete zanedbávat dál, nejspíš o ně brzy přijdete. Což bolí. A je to dost nepraktické.

Jen kartáček nestačí

Existuje spoustu způsobů, jak udržovat ústa i zuby zdravé. Bohužel, většina lidí se omezuje jen na používání běžného zubního kartáčku – někdo jen jednou denně, jiní dvakrát. Ale taková péče nestačí, je to jen úplný základ. Kartáček se totiž nedostane do všech míst v našich ústech a ani přes naši největší snahu nedokáže zuby vyčistit dokonale a hlavně všude. Nejúčinnějším způsobem, jak udržovat zuby čisté, jsou mezizubní kartáčky. Ty je výhodné používat právě v kombinaci s klasickým zubním kartáčkem.

O co jde?

Možná jste už mezizubní kartáček viděli a marně jste uvažovali, kam že si ho máte strčit. Vypadá jako miniaturní tyčka s ještě miniaturnějšími drátky. Jenže mezi vašimi zuby neexistují žádné mezery. To si tam máte tímto kartáčkem mezery doslova „prokopat“?

Faktem je, že první použití mezizubního kartáčku je většinou rozpačité a příliš to nejde. Je potřeba zvolit správnou velikost – pro začátek ideálně tu nejmenší. A snažit se, co to jen jde. I pokud se nedostanete doslova mezi zuby, dokážete tímto miniaturním kartáčkem vyčistit lépe ta místa, kde ještě zůstávají nečistoty. Díky tomu se zbavíte i bakterií, které tam jinak zůstanou a mohou způsobovat vznik zubních kazů.

Kdy začít používat mezizubní kartáček?

Začátečníci po prvotním nepříjemném čištění možná přemýšlejí, proč mezizubní kartáček používat. Pokud si chcete ušetřit začátečnické trápení, můžete nejprve vyrazit na dentální hygienu, kde vám dentální hygienistka (či hygienista) odstraní veškerý zubní kámen, takže mezi zuby vzniknou nečekané prostory, o kterých jste dosud možná neměli nejmenší tušení. Takže pak je nejlepší začít používat mezizubní kartáček, na který náhle máte vhodné prostory mezi zuby.

Proč ho používat?

Existuje řada důvodů, proč používat mezizubní kartáček. Zaprvé jde o prevenci již zmiňovaného zubního kamene. Pokud si prostor mezi zuby nebudete řádně čistit (a běžným zubním kartáčkem to skutečně nejde), tak se tam začnou usazovat nečistoty a postupně se přetvoří v zubní kámen. Pokud je zubního kamene přespříliš, může způsobit zánět dásní. A než se trápit s bolestmi, je lepší denně po vyčištění zubů „projet“ mezery ještě maličkatým mezizubním kartáčkem.

Druhým důvodem, proč byste neměli mezizubní kartáček zavrhovat, je prevence vzniku zubních kazů. Pokud mezi zuby zůstávají nečistoty, jsou na nich i bakterie, které poškozují zuby a vzniká tak zubní kaz, který se zvětšuje a šíří.

Přečtěte si také Přírodní pasty pro zdravější zuby nebo Kdy je čas na zubní implantáty.

Fotografie