Co je to gastroskopie?
Gastroskopie je endoskopické vyšetření žaludku, jícnu a horní části dvanáctníku. Ohebný endoskop s optikou se zavádí nejčastěji ústy a lékař sleduje vzhled trávicí trubice. Před vyšetřením je podána znecitlivující látka, proto se nemusíte obávat bolesti.
V současné době jde stále o nejpřesnější diagnostickou metodu ke stanovení patologií žaludku a jícnu. Díky gastroskopu lze také odebírat vzorky na vyšetření (biopsie) nebo zastavovat krvácení při akutním prasknutí žaludečních nebo jícnových vředů.
Příprava před vyšetřením
Při objednávání na vyšetření se vás lékař zeptá na pravidelně užívané léky a případně vám upraví jejich dávkování. Jde zejména o antidiabetika, protože výkon je prováděn na lačno a léky upravující srážlivost krve. Informujte lékaře o všech lécích, které berete, protože jejich působení může zvýšit míru rizik.
Protože jde o vyšetření žaludku, tak není nutné očišťovat střeva. Stačí, když se k výkonu dostavíte po 6-8 hodinovém lačnění. Pokud je výkon prováděn až v průběhu dne, tak smíte popíjet čiré i slazené tekutiny do tří hodin před samotným výkonem.
Bezprostředně před výkonem se vás lékař zeptá na aktuální potíže, alergie a ověří si, zda jste opravdu na lačno. Poté přejde k provedení výkonu.
Průběh vyšetření
Ve většině případů se gastroskopie provádí pouze v lokálním umrtvení, kdy je podáno anestetikum ve formě spreje. V případě nespolupracujícího pacienta nebo výrazných obav lze provést gastroskopii v částečné nebo celkové narkóze. Ta sebou však přináší další rizika a protahuje i výkon samotný.
Vyšetření se provádí v leže. Pacient má v ústech speciální náustek, kterým lékař zavede gastroskop a pacient je vyzván k polknutí. Po polknutí již lékař může s gastroskopem pohybovat a pacient zůstává klidně ležet.
Při vyšetření je doporučováno dýchání nosem a přebytečné sliny nechat kapat do kapesníku. Další polykání znesnadňuje vyšetření. Po vyjmutí gastroskopu pacient zůstává na pozorování. Doba sledování je závislá na komplikacích a použité anestezii.
Jak se chovat po vyšetření
Minimálně dvě hodiny po vyšetření by pacient neměl jíst ani pít, protože vyprchávají anestetika a mohlo by dojít k vdechnutí potravy. Pokud je výkon bez komplikací, tak může pacient odejít domů. V případě, že byl pacient uspaný, tak je nutné zajistit odvoz.
Po gastroskopii je běžné poškrábání jícnu a kašel. Může se objevit také velmi slabé krvácení. Vyskytne-li se krvácení nebo vykašlávání krve, tak ihned kontaktujte lékaře a sdělte mu, že jste byl na tomto vyšetření.
Přečtěte si také Jak se připravit na bronchoskopii nebo První návštěva gynekologie.