Za vším hledej hormony
Žlázy s vnitřní sekrecí produkují hormony, které ovlivňují fungování organismu. Hormony plní funkci chemických poslíčků a dokážou ovlivnit několik buněk, celý orgán nebo dokonce celé tělo. Mezi žlázy s vnitřní sekrecí patří například nadledvinky, vaječníky, varlata, slinivka břišní, štítná žláza a hypotalamus.
Rozpoznat včas poruchu žláz s vnitřní sekrecí není vůbec snadné. Projevy se mohou maskovat a jejich nadměrná nebo snížená sekrece většinou nebolí. Nejčastější onemocnění spojené s hormony je cukrovka, která nebolí a v první fázi bývá diagnostikována náhodně.
Kdy se dělá hormonální vyšetření?
Ve většině případů se hormonální hladiny nekontrolují. Výjimkou je kontrola cukrovky, kde se kontroluje glykémie na lačno a je poměrně jasným indikátorem onemocnění. Lačná hodnota se obvykle potvrzuje odběrem glykovaného hemoglobinu, který je přesnější ukazatel.
Dále se v rámci preventivní lékařské prohlídky odebírá krev na hormony štítné žlázy. Snížená funkce štítné žlázy může stát za neustálým zvyšováním hmotnosti a únavou. Sníženou funkcí štítné žlázy trpí častěji ženy, objevuje se také po porodu. Zvýšená funkce se projevuje zrychleným metabolismem, pocitem horka a hubnutím.
Jak probíhá vyšetření
Při návštěvě lékaře dojde standardně na odběr anamnézy. Lékař se vás doptá na vaše problémy a současné obtíže. Zajímá se, kde pracujete a jaká je případná pracovní zátěž. Důležitá je také rodinná anamnéza, protože řada onemocnění může být dědičná.
Na základě anamnézy si lékař dokáže spojit příslušné obtíže s konkrétní diagnózou. Tu si může ověřit fyzikálním vyšetřením (pohled, poklep, pohmat, poslech). Vyšetření není stoprocentní, proto přichází na řadu přesnější metoda.
Tou je samozřejmě odběr krve na stanovení hladiny hormonů v těle. Jde o klasický odběr krve a není se třeba obávat. Lékař vás předem informuje, zda je třeba lačnit nebo se na daný odběr nějak speciálně připravit. Výsledky krve bývají k dispozici do několika dní, při návštěvě specializovaného pracoviště i v ten samý den.
Kdy se vydat k lékaři?
Jak bylo zmíněno výše, tak žlázy s vnitřní sekrecí nebolí a abnormální hladiny hormonů mohou být diagnostikovány náhodně. Spousta lidí se stydí jít k lékaři, když se cítí špatně a jejich problémy nejsou měřitelné (teplota, viditelná poranění), ale pouze subjektivní.
Pokud pociťujete dlouhodobou únavu nebo se necítíte ve své kůži, tak návštěvu u praktika minimálně zvažte. Zdraví máme jenom jedno. A důsledná prevence je základním kamenem v péči o zdraví.
Přečtěte si také naše články 6 tipů pro zářivou pleť i bez make-upu a Permanentní make-up rtů.