Domácí bylinkové čaje
Čajové směsi na nachlazení dokážou podpořit léčbu onemocnění a také vám zachutnají. Skvělá je například kombinace sušených květů černého bezu a lípy. Zalijte je horkou vodou a nechte deset minut louhovat, popíjejte teplé.
Vitamín C je významným antioxidantem a pomáhá v boji proti nemocem. V přírodě jej najdeme ve velkém množství například v rakytníku řešetlákovém nebo v plodu černého rybízu. Z obou zmíněných plodů lze připravit chutný čaj nebo je pojídat samotné a dodáte tělu extra dávku přírodního céčka.
Co se týče slazení čajů, tak ideální je samozřejmě med. Můžete použít včelí nebo domácí květový z pampelišky, jitrocele, smrku či sedmikrásek. Nedávejte jej však do horkého čaje, protože teplo zničí všechny prospěšné látky. Počkejte, až čaj alespoň trošku vychladne.
Tinktury na posílení zdraví
Velmi účinná forma podání je také tinktura neboli výluh v alkoholu za studena. Alkohol se používá vysokoprocentní a to nejčastěji režná pálenka, slivovice, vodka nebo rum. Velkou výhodou tinktur je jejich vysoká koncentrace, kdy stačí použít malé množství, a získáte spoustu účinných látek.
Tinktura z lichořeřišnice má široké využití a slouží jako přírodní antibiotikum. Obsahuje velké množství vitaminu C, takže je to skvělý prostředek na podporu léčby nachlazení. Čaj z lichořeřišnice popíjejte v případě problémů se zažíváním.
Podobnými vlastnostmi jako lichořeřišnice se pyšní také řepík lékařský. Tato protizánětlivá bylinka pomáhá při kašli a bronchitidě a můžete ji užívat vnitřně nebo tinkturu pouze kloktat. Řepík vám také pomůže s chrapotem a bolavými hlasivkami.
Další podpůrné prostředky
Pokud potřebujete odkašlávat, tak si připravte cibulovou šťávu. Tu získáte, když nakrájíte cibuli na kolečka a pocukrujete krystalovým cukrem. Cibule pustí šťávu, která v kombinaci s cukrem zklidní podrážděný krk a také vám pomůže zbavit se zahlenění.
Dalším podpůrným prostředkem v boji s nachlazením je inhalace. K rozpuštění esenciálního oleje můžete použít aromalampu nebo difuzér. Éterické oleje vybírejte ve vysoké kvalitě a nikdy nepřekračujte doporučenou dávku, protože i zde se můžete předávkovat a hrozí bolesti hlavy, mdloby nebo zvracení. V případě nechlazení nebo ucpaného nosu sáhněte po oleji z eukalyptu, levandule, citronu, tea tree nebo tymiánu.
Přečtěte si také, Proč se vyplatí užívat rybí olej, nebo zjistěte, proč je Maca jako ideální doplněk stravy.