Články & návody

Vyhlazení a výplně vrásek v Brně - plastický chirurg MUDr. Šárka Stiborová.

Zubní implantáty Brno - náhrada chybějících zubů bez nutnosti zásahu do zbylého chrupu.

Rekvalifikační kurzy Praha - DoKurzu.cz široká nabídka kurzů, školení a seminářů v Praze. Možnost přidání kurzu zdarma.

Senior Park Hrádek nad Nisou - alternativa pro domov pro seniory Liberec.

INVIDA - zakázková výroba nábytku České Budějovice.

Bezbariérový dům nejen pro vozíčkáře

Proč stavět bezbariérový dům?

Bezbariérový dům je samozřejmě nezbytný, pokud jste hendikepovaní nebo bydlíte s hendikepovanou osobou. V tomto případě se požadavky na dům mění podle druhu postižení a je důležité nenechat nic náhodě. Můžete dokonce oslovit projektanty, kteří se přímo specializují na návrhy bezbariérových domů.

Dalším důvodem, proč stavět bezbariérový dům, je budoucnost. Na stáří je bezbariérové bydlení pohodlnější a zajistí člověku soběstačnost po delší dobu. Zároveň nemusíte striktně dodržovat všechny požadavky a postupem času uděláte potřebné úpravy.

Co je třeba zvážit před stavbou?

  1. Poloha domu

Dům ve svahu je lákavý a terasovitá zahrada vypadá pěkně, ale rozhodně se nehodí pro bezbariérové bydlení. Samozřejmě můžete nechat terén srovnat, to ale značně prodraží celou stavbu. Poohlédněte se po rovném pozemku a vystavějte dům na něm. Blízko silnice s rovnou příjezdovou cestou a myslete na vstup bez schodů.

  1. Počet pater

I dvě patra mohou být bezbariérová. Musíte však myslet na přístupnost a v případě vozíčkáře je nutnost ramp, které nejsou levné a jejich instalace vyjde dráž než investice do větší základové desky. Pro starší osoby není rampa nutná, ale schody je značně zpomalí a zhorší jejich schopnost sebeobsluhy.

  1. Otevřený prostor

Pro manipulaci s vozíčkem je důležitý dostatečný prostor ve všech místnostech. Starší osoby nepotřebují volný prostor, naopak ocení možnost přidržení se nábytku. Pokud bydlíte s osobou se zrakovým postižením, tak dbejte nejen na dostatek volného prostoru, ale také na uložení věcí na správná místa. Přestavování nábytku a hýbání s věcmi znesnadníte orientaci v prostoru, protože tito lidé jsou naučení na určité uspořádání věcí.

  1. Koupelna

Sprchový kout je do bezbariérového domu určitě volba číslo jedna. Přesun do vany je fyzicky náročnější a hrozí uklouznutí. Vybírejte vhodnou dlažbu do mokrých prostor a podlahu sprchového koutu opatřete gumovou rohoží. Sprchové kouty s integrovanou vaničkou jsou také nevhodné. Nezapomeňte ani na madla, která zpříjemní sprchování.

Tip: Pro vozíčkáře lze pořídit pomůcky pro snadnější manipulaci při koupeli.

  1. Dveře a nábytek

Klasické dveře jsou pro vozíčkáře noční můrou, proto myslete již ve fázi projektu na posuvné dveře. Nábytek přizpůsobte výškou druhu hendikepu. Investujte do stabilního nábytku, který se těžko převrhne, aby nedošlo k nehodě. V případě lidí se zrakovým postižením zapomeňte na volně ležící koberečky a podobné dekorace, které se stávají překážkou.

Přečtěte si také Co by se mělo nacházet v bezbariérové koupelně? nebo Proč je Senior Park jiný?

Fotografie